צבעי דפוס וצבעי מסך - למה במסך זה נראה שונה?

כל גרפיקאי מקצועי יודע, בטרם ניגשים לעבודת עיצוב יש להגדיר בתוכנת העיצוב את מודל הצבעים הנכון בהתאם לייעוד של עבודת העיצוב, שכן צבעים של עבודה המיועת לתצוגת מסך בלבד שונים מאוד מצבעי דפוס, ואם לא יגדירו נכון התוצאה הסופית שתתקבל בהדפסה תהיה שונה מאוד מהצבעים שתכנן על גבי המסך. צבעי מסך נקראים RGB, אלו ראשי תיבות של שלושת הצבעים המרכיבים את כל שאר הצבעים ויוצרים את התמונה הצבעונית על גבי המסך - Red (אדום), Green (ירוק) ו- Blue (כחול). לעומת זאת, צבעי דפוס CMYK מורכבים מארבעה צבעים: Cyan (ציאן - גוון מסויים של תכלת), Magenta (גוון מסויים של אדום/ורוד), Yellow (צהוב), Key (מפתח - הכוונה לצבע שחור). כפי שהנכם ודאי כבר מבינים - שיטת הרכבת הצבעים ובכלל צבעי היסוד עצמם שונים מאוד בין דפוס למסך, ומכאן ההדבל הראשוני שרואים.

הבדל נוסף המשפיע רבות על איך שהגרפיקה נראית על גבי המסך ועל גבי הנייר, נובע מהעובדה כי במסך ישנה תאורה אחורית שלא קיימת בנייר. מכאן כי כל הצבעים נראים מעט בהירים יותר במסך, אשר מסוגל להציג גם צבעים זוהרים ובוהקים שאינם יכולים לצאת בהדפסת פרוצס סטנדרטית. תאורה אחורית זו גם מונעת מתצוגת המסך להציג צבע שחור מלא, דבר שאפשר להגיע אליו בקלות בתהליך ההדפסה. במסך כל השחורים, אפילו השחורים ביותר נראים מעט אפורים, ולא שחור עמוק ועשיר כמו שניתן לקבל בדפוס.

לעומת כל אלה, מסך מקצועי המיועד לגרפיקאים מסוגל להציג צבעים הקרובים מאוד לצבעי העבודה הסופית, ובשל כך ציוד לגרפיקה נחשב לציוד יקר ומקצועי. לצערנו, רוב המסכים שיש לכולנו בבית אינם מתאימים לעיצוב גרפי, ולכן כאשר אנו מקבלים במייל קובץ עם גרפיקה מהגרפיקאי ופותחים אותו במסך בבית, יתכן והמסך שלנו יציג צבעים מאוד שונים מהמציאות, הדבר נובע גם מהעובדה שרוב המסכים לא עברו כיול ותהליך של התאמת הצבעים לצבעים שמפיק בית דפוס ספציפי במכונת דפוס ספציפית, ובאופן כללי גם יש הבדלים רבים בין הצבעים המוצגים במסכים שונים, הדבר נובע כתוצאה מהגדרות שונות של יצרנים שונים ודגמים שונים של מסכים, הגורמים להפרשים גדולים בתצוגת הצבעים אפילו בין מסך למסך. הלקוח הפשוט אינו מודע לכל אלו ומצפה לקבל מבית הדפוס עבודה שנראית בדיוק כמו במסך, דבר שיוביל בסופו של דבר לטענות כלפי בית הדפוס. אם כן, מה ניתן לעשות? מומלץ לבצע הדפסת דוגמא כלשהי, המדפסת הביתית תתן תוצאות קרובות יותר (אם כי כמובן שלא אחד לאחד) למציאות מאשר המסך. כמו כן מומלץ לפנות לבית דפוס ותיק עם שנים של ניסיון, כמו בית דפוס אילוז פרינט, שם תמצאו דפסים מקצועיים שיפיקו את המיטב מהקובץ הגרפי וידעו לכוון את הצבעים בתהליך ההדפסה באופן האופטימלי ביותר בהתאם לעבודת הדפוס הספציפית. בסופו של דבר, דפוס הוא לא מדע מדוייק אלא סוג של אומנות, כאשר טיב העבודה תלוי במקצועיות העובדים והדפסים שעומלים עליה. מסיבה זו יתכנו אפילו הבדלים בין הדפסה אחת לשניה, אפילו אם בוצעה באותה מכונה ובאותו בית דפוס.

יש לך שאלות? פנה אלינו ונשמח לעזור!


SozWeb ~ תכנון | עיצוב | בנייה | קידום אתרים ~ 050-723-7230